مرداد ۳۰۱۳۹۱
 

مقدمه

یکی از ویزگیهای بارز مردان بصری بودن بیشتر آنها نسبت به خانمها است. روانشناسان وفیزیولوژیستها بر این باورند که مردان با حس بینایی و زنان با حس شنوایی بیشتر تحریک جن سی می شوند و با این زمینه بیولوژیک گرایش مردان به این امر(چشم چرانی) به احتمال زیاد، بیشتر است و تحقیقات و مشاهدات روزمره هر فردی حتی فرد غیر متخصص آنرا تایید می کند. در تجربیات بالینی و مشاوره ای چندین ساله ام بارها شاهد نارضایتی خانمها از همسرشان در این موضوع (چشم چرانی شوهر)بوده ام که به درگیریهای سخت و حتی جدایی آنها از هم شده است.البته حساسیتهای زیادی بعضی از خانمها به این مشکلات دامن میزند که گاهی منجر به این میشود که آنها با هم بیرون نمیروند و این باعث مشکلات دیگری در این رابطه میشود(اقایان خیلی غیرتی و بد بین هم گاهی به همین نقطه میرسند چون تحمل دیدن اینکه مردی به خانم آنها نگاه کند را ندارند).

اگر چشم چرانی افراطی باشد یک بیماری و انحراف جن سی محسوب میشود که در اصطلاح لاتین و آسیب شناسی روانی وایوریسم نام دارد .این افراد به اعتراف خودشان ،از این موضوع رنج می برند و باید در درمان خود بکوشند چون در دراز مدت از این مشکل به ستوه خواهند آمد و زندگی زناشویی آنها نیزبا مشکلات جدی روبرو خواهد شد و نیز به عنوان یک فرد هیز و چشم چران، موقعیت اجتماعی  و اعتماد دیگران حتی نزدیکترین افراد و خویشاوندان و دوستان خود را از دست خواهند  داد . البته مطالب بالا به این معنی نیست که چشم چرانی فقط در آقایان وجود دارد و خانمها اصلا چنین مشکلی را ندارند، بلکه به این معناست که شیوع آن در آقایان بیشتر و ملموستر است.


 میگویند مردها در حضور زنها مثل بچه ای در بین اسباب بازیها هستند و به همه نگاه میکنند که البته در مورد بعضی از مردان که یا بیمارند و یا دچار کمبودهایی هستند بیشتر صادق است.

مردها موجوداتی بصری هستند

  مردها به هیچ وجه نمی توانند از تحسین کردن زیبایی زنان خودداری کنند. اما آیا انجام اینکار وقتی پیش همسر یا معشوقه شان هستند درست است؟ مجله سلامت مردان اخیراً رای گیری در این مورد انجام داده است:

·         ۵۳ درصد گفتند که اگر موردی باشد حتماً نگاه می کنند.

·         ۲۸ درصد گفتند فقط در موارد بسیار خاص و حتماً با داشتن عینک آفتابی این کار را می کنند.

·         ۱۹ درصد گفتند که هیچوقت اینکار را نمی کنند چون نمی خواهند همسرشان از دست آنها ناراحت شود.

    اما برای یک لحظه فکر کنید. زن ها هم از این امور بدشان نمی آید. درست است؟حتما داستان آن هفت زن پرستاری که به خاطر نگاه کردن به پرونده پزشکی جورج کلونی، تعلیق شدند ،لزوماً به خاطر مسائل پزشکی اینکار را نکرده بودند، درست است؟

  واقعیت این است که مردها نگاه می کنند و زن ها هم نگاه می کنند. (اما مردها بیشتر، و نیز زنها شاید بیشتر از روی حس کنجکاوی و نه لزوما به خاطر لذت جن سی )…بیولوژی انسان  طوری ما را برنامه ریزی کرده است که به دنبال جفتی مناسب خودمان باشیم و کره چشممان یکی از ابزارهایی است که همه ما برای انتخاب و خرید از آن استفاده می کنیم…

اما دیگر وقتش رسیده واقعیت را ببینیم

   اکثریت خانم ها و آقایون می توانند خیال پردازی بصری را از واقعیت متمایز کنند. درمورد مردها می توانیم بگوییم که بسیاری از مردها اگر وقتی با همسرشان هستند به زنان دیگر نگاه می کنند اصلاً قصد بی احترامی و توهین به او را ندارند. بسیاری از مردها اندام خانم ها را زیباترین دیدنی های دنیا می دانند، درمورد آبشار نیاگارا هم همین فکر را می کنند اما لزومی ندارد که تا آنجا بروند.

البته جای انکار نیست که برای بعضی از مردها چشم چرانی قدم اول برای درگیر شدن جدی با آن فرد است. اما چطور می توان مردهایی که هر از گاه چشم چرانی می کنند را از آنهایی که با هدفی خاص اینکار را می کنند تشخیص داد؟ چند نکته هست که باید به خاطر داشته باشید:

·      یک نگاه صادقانه بهتر از دید زدن دزدکی است.

   بسیاری از مردان قبول دارند که نگاه می کنند چون می دانند اگر گند کار در بیاید نشانه بی احترامی آنها به همسرشان خواهد بود. مطمئناً مردی که می گوید، “خوب خانمه خیلی خوشگل بود” ممکن است با خشم شدید اما موقتی همسرش روبه رو شود اما بعد از اینکه عصبانیت همسرش فروکش کرد، زن متوجه می شود که شوهرش آدم صادقی است پس خطری او را تهدید نمی کند. از این گذشته با اینکه می توانسته اما به هیچ وجه سعی نکرده چیزی را از او پنهان کند. باید نگران مردی بود که چشم چرانی خود را انکار می کند. اگر مرد چیزی را پنهان کند آنوقت باید نگران شد.

·      تاریخ آینده را پیشگویی می کند.

   وقتی بدانید که مردتان نامزد قبلی خود را چطور انتخاب کرده است می تواند شما را با عملکرد او اشنا کند. اگر او را در یک رستوران یا خیابان ملاقات کرده باشد خیلی ساده بیانگر این است که برحسب آنچه او را جذب کند وارد عمل می شود. اما اگر مردی نامزد خود را در محل کار یا بین دوستان ملاقات کرده باشد مطمئناً نشانه خوبی است. چنین فردی برای برقراری ارتباط نیاز به رابطه معنادار دارد به همین دلیل احتمال بسیار کمی وجود دارد که با دیدن یک زن زیبا جذب شود.

·      آن زنی که مرد نگاهش می کند لزوماً زنی نیست که می خواهد با او باشد.

   تفاوت بسیار عمیقی بین یک نگاه کردن ساده و آوردن یک نفر در دنیای خصوصی خود وجود دارد. اگر مردی در خیابان چشم چرانی می کند احتمال خیلی کمی وجود دارد که بخواهد به او نزدیک شود.

   به نظر اکثر مردان، نگاه کردن به زنان زیبا اصلاً به معنای بی احترامی به همسر یا نامزدشان نیست، آنها با این کار فقط هنر را تحسین می کنند و زنی که بخواهد بیش از حد نسبت به چنین چشم چرانی هایی حساسیت نشان دهد فقط همسرش را به نزدیک شدن به یکی از همین زنان تحریک می کند.

درمان چشم چرانی

   اولین گام در درمان چشم چرانی قبول این موضوع است که من بیمارم(مثل همه درمانهای روانی) در گام دوم اراده و خواست جدی برای تغییر وتبدیل شدن به یک انسان عادی است .از آنجا که چشم چرانی یک رفتار است روشهای رفتار درمانی توام با هیپنوتیزم درمانی بسیار موثر است. البته اگر شما نخواهید بهترین و باتجربه ترین دکتر روانشناس و مشاور  هم نمی تواند به شما کمک کند.

 


 

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.