تیر ۲۵۱۳۹۱
 

ترک سیگار کار سخت و طاقت فرسا است.سابقه مصرف توتون به چند هزار سال می رسد. مردمان بومی در امریکای شمالی و جنوبی اولین کسانی بودند که گیاه توتون را پرورش دادند و استفاده از آنرا به خاطر آثار روانگردانشان رواج دادند.

 

در سیگار قریب سه هزار نوع ماده سمی و شیمیایی وجود دارد و بیش از دیگر مواد مخدر به مصرف کننده زیان وارد می کند. جزء روان گردان سیگار، نیکوتین است که سم قوی و کشنده ای محسوب می شود. با مصرف هر نخ سیگار نیکوتین موجود در بدن اضافه می شود. حدود ۲۵ درصد نیکوتین موجود در یک سیگار به خون می رسد و با فاصله حدود ۱۵ ثانیه وارد مغز می گردد. مصرف نیکوتین در فرد اعتیاد ایجاد می کند و موجب بیماریهای عدیده جسمانی می گردد که برخی از آنها عبارتند از، برونشیت های مزمن، انفارکتوس های مهلک قلب، بیماریهای عروقی قلب، بیماریهای عروقی مغز، بیماریهای ریوی، انواع سرطانها خصوصاً سرطان ریه، حلق، حنجره، لب و دهان. علاوه بر این موارد، بیماریهای کبدی، کوتاهی عمر و دهها بیماری دیگر می­تواند نتیجه مصرف سیگار باشد.

طبق تحقیقات سازمان بهداشت جهانی در هر ۸ ثانیه یک نفر در دنیا در اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می دهد. مطابق تحقیقات انجام شده در ایران، ۷۰ درصد سیگاریها از نوجوانی شروع به مصرف سیگار کرده اند و اگر این افراد بیست سال یا بیشتر به مصرف سیگار ادامه دهند بیست تا بیست و پنج سال زودتر از افرادی که به هیچ وجه در زندگی سیگار نکشیده اند خواهند مرد.

تحقیقات نشان می دهد که از هر هفت ایرانی یک نفر سیگاری است. مطابق آمارهای موجود در طی یک سال، ۵۴ میلیارد نخ سیگار در ایران دود می شود که ۸۰ درصد آن سیگارهای قاچاق است. متوسط مصرف سیگار ایرانی ها برای هر نفر سیگاری ۲/۱۳ نخ است. طبق آمار بیماری و سلامت که در سال ۷۸ انجام شد ۷/۱ درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۹ ساله ایران سیگاری هستند و ۷۰ درصد افرا دسیگاری زیر ۴۰ سال هستند و ۲/۳ آنها اولین سیگار خود را در سنین اولیه جوانی تجربه کرده اند(احمدی.۱۳۸۷)

بر اساس تحقیق انجام شده در سال ۷۸ در میان دانشجویان دانشگاههای تهران ۱۶ درصد دانشجویان سیگاری بودند که ۷/۲۵ درصد سیگاریها دانشجویان پسر و ۵/۵ درصد سیگاریها دانشجویان دختر هستند. میزان مصرف سیگار از سال اول دانشجویی تا سال آخر رو به افزایش بوده است و در دانشجویان دختر این افزایش به مراتب بیشتر از دانشجویان پسر بوده است. این آمار نشان می دهد که ۱۷ درصد دانشجویان پزشکی و ۲۳ درصد کل پزشکان سیگاری هستند. رشد این ضایعه در اقشار تحصیل کرده بسیار نگران کننده است که باید توسط مسئولان بهداشت و سلامت کشور چاره ای اساسی برای پیش­گیری آن صورت گیرد(احمدی.۱۳۸۷).

درمان مصرف سیگار به کمک هیپنوتیزم

همانگونه که در مقاله های اینجانب در این وبلاگ آمده است، هیپنوتیزم یک حالت روحی خاص است که همراه با آرامش عمیق و تلقین پذیری افراطی است. در حالت هیپنوتیزم یا خلسه، ذهن انسانی از انعطاف پذیری بیشتری برخودار شده و امکان تغییر دادن آن چندین برابر بیشتر از حالت عادی است.

افراد سیگاری، خصوصاً افرادی که سالها به مصرف سیگار ادامه می دهند تمایل زیادی برای ترک سیگار دارند، اما افکاری دارند که آنها را قادر به ترک سیگار نمی کند، از جمله این فکر که من نمی توانم سیگار را ترک کنم، هر چه برای ترک سیگار تلاش کنم، فایده ای ندارد و مواردی مثل آن. قاعدتاً هر چه این افکار منفی در ذهن انسان بیشتر باشد، امکان موفقیت در آن کار کمتر خواهد بود.

طبق یکی از قوانین تلقین که به قانون اثر متضاد شهرت دارد و توسط امیل کوئه دانشمند فرانسوی عنوان شده است، اگر ما معتقد باشیم که قادر به انجام عملی نیستیم، هر چه بیشتر تلاش کنیم، کمتر موفق
می شویم. طبعاً یک فرد معتاد به سیگار اگر این باور را داشته باشد که قادر به ترک سیگار نیست، هر چه تلاش کند، قادر به ترک این ماده مخدر نخواهد شد. لذا تغییر این باور در یک فرد سیگاری با استفاده از هیپنوتیزم به مراتب سهل تر و آسان تر خواهد بود.

در درمان مصرف سیگار با هیپنوتیزم، بعد از مشخص شدن میزان هیپنوزپذیری سوژه، در ابتدا چند جلسه (با توجه به میزان آمادگی سوژه می تواند متفاوت باشد) برای ایجاد خلسه صرف می شود، تا فرد سیگاری به بالاترین نقطه آرامش یا خلسه دست پیدا کند. بعد از ایجاد خلسه، با کمک روشهای گوناگون از جمله تصویر سازی ذهنی، با افکار و باورهای فرد سیگاری مقابله می شود تا به تغییر باورهای غلط، رفتار فرد هم تغییر کند. آموزش تفکرات و جمله های تلقینی و کلیدی، آموزش اهمیت تفکرات و نقش آن در مصرف دخانیات و نحوه مدیریت آن و کشف تفکرات و ایده های منفی و نیز نقش خود فرد و القائاتش در ساختار فکری و ادامه مصرف دخانیات از جمله روشهای ترک سیگار با کمک هیپنوتیزم است(دارابی.۱۳۸۶)

ترک سیگار به کمک هیپنوتیزم چقدر موثر است؟

پژوهشهای انجام شده در مورد اثرات هیپنوتیزم در ترک سیگار، نشانگر تأثیر معنی دار آن در درمان اعتیاد به مصرف سیگار بوده است. دکتر ون نوث ترک سیگار به کمک هیپنوتزم در مراجعانش را ۹۴ درصد عنوان کرده است.

خانم دکتر ساندرز اعتیاد به سیگار را معلول چندین عامل می داند که می توان به خصوصیات فردی، نظام اعتقادی یا ارزشی و شرایط محیطی فرد اشاره کرد. در یک درمان موثر باید به تمام این عوامل توجه شود. در یک تحقیق مقایسه ای که توسط ساندرز انجام شد، نتیجه تحقیق نشان داد که گروه هیپنوتیزم در مقایسه با گروههای مشاوره بدون هیپنوتیزم، بسیار موثرتر بوده است. پژوهشهای دیگر نیز تأثیر هیپنوتیزم درمانی را در ترک موفق سیگار مورد تأیید قرار داده است. در مورد اثر ماندگاری درمان، پژوهشها موید آن است که ترک سیگار با هیپنوتیزم اثر ماندگارتری نسبت به درمانهای دیگر داشته است.

منابع (کتابهای زیر):

هیپتوتیزم در روان درمانی(۱۳۸۷). تالیف دکتر جعفر دارابی.تهران:نشر پدایش.

اعتیاد به مواد اعتیاد آور(۱۳۸۷) تالیف دکتر ساعد احمدی.تهران:نشر مدیر.

======================================

دکتر جعفر دارابی-متخصص روانشناسی و هیپنوتیزم درمانگر.

کلمات کلیدی=ترک سیگار،ترک سیگار با هیپنوتیزم،کلینیک ترک سیگار،مرکز ترک سیگار،مراکز ترک سیگار در تهران،دکتر روانشناس برای ترک سیگار،رواندرمانی برای ترک سیگار،کلینیک یا مطب برای ترک سیگار در تهران ترجیحا غرب تهران.ترک سیگار با هیپنوتیزم – کلینیک ترک سیگار با هیپنوتیزم در تهران . بهترین مرکز ترک سیگار در تهران.آسانترین راه برای ترک سیگار.ترک سیگار،ترک سیگار با هیپنوتیزم،کلینیک ترک سیگار،مرکز ترک سیگار،مراکز ترک سیگار در تهران،دکتر روانشناس برای ترک سیگار،رواندرمانی برای ترک سیگار،کلینیک یا مطب برای ترک سیگار در تهران ترجیحا غرب تهران.ترک سیگار با هیپنوتیزم – کلینیک ترک سیگار با هیپنوتیزم در تهران . بهترین مرکز ترک سیگار در تهران.آسانترین راه برای ترک سیگار.ترک سیگار،ترک سیگار با هیپنوتیزم،کلینیک ترک سیگار،مرکز ترک سیگار،مراکز ترک سیگار در تهران،دکتر روانشناس برای ترک سیگار،رواندرمانی برای ترک سیگار،کلینیک یا مطب برای ترک سیگار در تهران ترجیحا غرب تهران.ترک سیگار با هیپنوتیزم – کلینیک ترک سیگار با هیپنوتیزم در تهران . بهترین مرکز ترک سیگار در تهران.آسانترین راه برای ترک سیگار.ترک سیگار،ترک سیگار با هیپنوتیزم،کلینیک ترک سیگار،مرکز ترک سیگار،مراکز ترک سیگار در تهران،دکتر روانشناس برای ترک سیگار،رواندرمانی برای ترک سیگار،کلینیک یا مطب برای ترک سیگار در تهران ترجیحا غرب تهران.ترک سیگار با هیپنوتیزم – کلینیک ترک سیگار با هیپنوتیزم در تهران . بهترین مرکز ترک سیگار در تهران.آسانترین راه برای ترک سیگار.ترک سیگار،ترک سیگار با هیپنوتیزم،کلینیک ترک سیگار،مرکز ترک سیگار،مراکز ترک سیگار در تهران،دکتر روانشناس برای ترک سیگار،رواندرمانی برای ترک سیگار،کلینیک یا مطب برای ترک سیگار در تهران ترجیحا غرب تهران.ترک سیگار با هیپنوتیزم – کلینیک ترک سیگار با هیپنوتیزم در تهران . بهترین مرکز ترک سیگار در تهران.آسانترین راه برای ترک سیگار.

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.