تیر ۳۰۱۳۹۱
 

روان‌شناسی بالینی شاخه‌ای از علم روانشناسی است که به بحث در زمینه اختلالات روانی و تشخیص و درمان آن می‌پردازد. از علم روان‌شناسی به شکل علمی و منظم فقط حدود یک قرن می‌گذرد ولی رشد آن در چند سال اخیر اعجاب آور بوده است. این رشته هم مانند علوم دیگر با ازدیاد روزافزون دانش و تحقیقات علمی به چندین رشته تخصصی تبدیل شده است و امروزه در امریکا حدود ۳۰رشته تخصصی روانشناسی وجود دارد که هر بخش علاقه و مهارت خاصی را عرضه می‌کند.ولی در ۲۰ سال اخیر هیچ یک از رشته‌های روان شناسی به اندازه روان‌شناسی بالینی پیشرفت نکرده است و تعداد افرادی که در این بخش تحقیق می‌کنند از رشته‌های دیگر روان‌شناسی به مراتب بیشترند.
 
روان‌شناسی بالینی در گذشته
 
تکامل روان‌شناسی بالینی به سبب تاثیر عوامل متعدد صورت گرفت که بعضی از آنها خارج از حیطه روان‌شناسی بود. برای مثال پیشرفتهای حاصله در بیولوژی ، فلسفه ، سیاست و امثال آن نیز در تشکیل تاریخچه روان‌شناسیبالینی موثر بوده است.از عمر روان‌شناسی بالینی به عنوان یک رشته تخصصی و مستقل حدود ۹۰ سال می‌گذرد تاریخ آن با تکامل روان‌شناسی مرضی آمیخته است و گذشته آن به زمان انسان اولیه می‌رسد. بشر اولیه امراض روانی را پدیده‌ای ماورءالطبیعه می‌دانست.روشهای درمان بیماران روانی که تصور می‌شد دچار جن زدگی و ارواح خبیثه شده باشند عبارت بود از سوراخ کردن جمجمه به منظور آزاد کردن روح پلید و به زنجیر بستن، تنبیه جسمی و سوزاندن و انواع شکنجه‌های دیگر بود.
در اواخر قرن هجده در فرانسه پزشکی به نام فیلیپ پینل رئیس بزرگترین بیمارستان روانی فرانسه شد. او با اصلاحات نوع دوستانه به درمان روانی کمک کرد. در قرن نوزدهم مسمزیسم بوجود آمد. مسمز فردی بود که با استفاده از هیپنوتیزم به درمان بیماران روانی پرداخت.
 
روان شناسی بالینی در ایران
 
در جریان تاریخ نود ساله روان شناسی بالینی در دنیا ، ایران تاریخچه ای تقریبا پنجاه ساله‌ دارد. اولین درس در این رشته از روان شناسی در سال ۱۳۴۴ شمسی در گروه روانشناسی دانشگاه تهران تدریس شد و اولین کتاب در این زمینه به نام روان شناسی بالینی تالیف سعید شاملو در سال ۱۳۴۵ شمسی از طرف دانشگاه تهران منتشر شد. نخستین کلینیک روان شناسی در سال ۱۳۴۶ و در دانشگاه تهران تحت عنوان مرکز مشاوره و راهنمایی ایجاد شد.در این مرکز برای اولین بار کار سیستمی مرکب از یک روان شناس بالینی که سرپرست مرکز نیز بود، یک روانپزشک و یک مددکاری اجتماعی به بررسی مسائل روانی دانشجویان میپرداختند و با همکاری هم در تشخیص و درمان نابهنجاریهای رفتاری آنها اهتمام می ورزیدند.رشته روان شناسی بالینی عمدتا در اوئل دهه سال ۱۳۵۰شمسی زمانی رسمیت یافت که در گروه روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران واقع در بیمارستان روزبه برنامه‌ای به نام فوق لیسانس روان شناسی بالینی ایجاد شد.
 
-ویژگیهای خدمات روان شناسی بالینی
 
وظایف روان شناسی بالینی متنوع و مختلف است و به موسسه‌ای که روان شناسی در آن کار می‌کند و همچنین به نوع تحصیلات و تعلیمات عملی که داشته است بستگی دارد.برای مثال وظایف روان شناس بالینی در بیمارستان روانی ممکن است منحصر به تشخیص بیماری از طریق تست باشد یا به روان درمانی بپردازد یا مشغول تحقیقات شود و یا تعلیم عده ای را به عهده بگیرد. روان شناس بالینی ممکن است در مدارس ، مراکز مشاوره کودکان ، زندانها ، بیمارستانها ، دانشگاهها ، پرورشگاهها ، کودکستانها ، وزارت کار ، کارخانه‌ها و انواع دیگر موسسات انجام وظیفه کند.
 
-انواع فعالیت روان شناسی بالینی
 
چهار نوع فعالیت روان شناسی بالینی وجود دارد:
 
-دسته‌ای که برای درمان بیماری با روانپزشکان اشتراک مساعی می‌کنند و بیشتر به کشف ماهیت بیماری و طرز معالجه یک فرد خاص توجه می‌کنند.
-دسته بعد روان شناسانی که وقت خود را بطور عمده صرف اندازه گیری خصوصیات افراد بوسیله تستهای روان شناسی می‌کنند.
-دسته دیگر فعالیتهای دسته اول و دوم را بطور مساوی انجام می‌دهند یعنی هم به تشخیص و هم به درمان می‌پردازند.
-دسته آخر روان شناسانی هستند که به تحقیق و آزمایش خصوصیات بیماران روانی علاقه دارند و از طریق تجربی برای کشف علل ، علائم و طرق درمان می‌کوشند.
 روان شناسان معتقدند که آگاهی از تمام این روشها برای آماده ساختن روان شناس بالینی ضروری است و روان شناس بالینی بدون آشنایی با آنها نمی‌تواند به نحو موثری انجام وظیفه نماید.
 
-تشخیص در روان شناسی بالینی
روان شناسان بالینی از روشهای مختلف برای تشخیص اختلالات استفاده می‌کنند. از جمله این روشها مشاهده رفتار بیمار ، مصاحبه کلینیکی ، آزمونهای روانی ، بررسی تاریخچه فردی و … است.
 
درمان در روان شناسی بالینی
 
روشهای مختلف درمانی در روان شناسی بالینی وجود دارد که روان شناسان بالینی با توجه به رویکرد نظری که در روان شناسی دارند یکی از آنها را بکار می‌برند. مثل شناخت درمانی ، رفتار درمانی ، روانکاوی و … برخی از روان شناسان بالینی دیدگاه التقاطی دارند و از تمام شیوه‌های درمانی با توجه به نیاز و مشکل بیمار بهره می‌برند. روش فوق امروزه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد و به نظر اینجانب منطقی تر است.
 
===================
کلمات کلیدی=روانشناس بالینی،دکتر روانشناسی بالینی،بهترین متخصص روانشناسی بالینی در تهران،بهترین دکتر روانشناس بالینی در غرب تهران.دکتر روانشناسی بالینی خوب.روانشناس خوب در تهران. بهترین روانشناس بالینی خوب در تهران.روانشناس بالینی خوب در تهران.روانشناس بالینی.روانشناس بالینی خوب در تهران.روانشناس بالینی در تهران.بهترین روانشناس بالینی در تهران.دکتر روانشناس بالینی در تهران.روانشناس بالینی با تجربه در تهران.روانشناس بالینی حاذق در تهران.متخصص روانشناس بالینی خوب در تهران.بهترین دکتر روان شناس بالینی در تهران.دکتر روانشناس بالینی در غرب تهران.دکتر روانشناس بالینی خوب در غرب تهران.روانشناس بالینی.روانشناس بالینی خوب در تهران.روانشناس بالینی در تهران.بهترین روانشناس بالینی در تهران.دکتر روانشناس بالینی در تهران.روانشناس بالینی با تجربه در تهران.روانشناس بالینی حاذق در تهران.متخصص روانشناس بالینی خوب در تهران.بهترین دکتر روان شناس بالینی در تهران.دکتر روانشناس بالینی در غرب تهران.دکتر روانشناس بالینی خوب در غرب تهران.روانشناس بالینی.روانشناس بالینی خوب در تهران.روانشناس بالینی در تهران.بهترین روانشناس بالینی در تهران.دکتر روانشناس بالینی در تهران.روانشناس بالینی با تجربه در تهران.روانشناس بالینی حاذق در تهران.متخصص روانشناس بالینی خوب در تهران.بهترین دکتر روان شناس بالینی در تهران.دکتر روانشناس بالینی در غرب تهران.دکتر روانشناس بالینی خوب در غرب تهران.روانشناس بالینی.روانشناس بالینی خوب در تهران.روانشناس بالینی در تهران.بهترین روانشناس بالینی در تهران.دکتر روانشناس بالینی در تهران.روانشناس بالینی..مرکز روانشناسی بالینی در تهران،روانشناس بالینی با تجربه در تهران،روانشناس بالینی خوب در غرب تهران.بهترین روانشناس بالینی در تهران-روانشناس بالینی خوب در تهران-دکتر روانشناس بالینی خوب در تهران-بهترین دکتر بالینی-روانشناسان بالینی موفق در تهران-روانشناسان معروف در تهران-روانشناس بالینی با تجربه در تهران-روانشناس بالینی حاذق-معروفترین روانشناس بالینی در ایران.
.

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.