تیر ۲۴۱۳۹۱
 

 

یکی از سوالات اساسی اکثر مردم و علاقه مندان هیپنوتیزم این است که آیا اثرات هیپنوتراپی پایدار خواهند ماند و یا پس از مدتی محو و ناپدید میشود؟ این شبهه ابتدا توسط فروید عنوان شد و هنوز بسیاری از مخالفان دانش و علم هیپنوتیزم از همین حرف فروید استفاده کرده و آنرا چماقی بر سر هیپنوتیزم کرده اند؟!

 همانگونه که در کتابهای معتبر ذکر شده است،فروید یک هیپنوتیزور خوب نبوده است.برای نمونه مراجعه کنید به کتاب »”تاریخ روانشناسی نوین-نوشته شولتس – ترجمه دکتر علی اکبر سیف و همکاران-انتشارات رشد.» .یا کتاب نظریه ها و نظامهای روانشناسی،نوشته لاندین ،  ترجمه یحیی سید محمدی، تهران ،نشر ویرایش.

در این کتابها آمده است که فروید فردی کمرو و خجالتی بوده است و حتی انتخاب فن تداعی آزاد به شکلی که فروید در پشت سر بیمار می نشست ، به خاطر این بود که رودر رو با بیمار حرف نزند(به دلیل کمرویی فروید).لذا در هیپنوتیزم این چالش و خواب کردن بیمار به رودر رویی بیشتری نیاز داشت و لذا چون او فردی کمرو بود ، قادر به ارتباط با بیمار و خواب کردن او آنگونه که بایسته بود ، نبوده است.

تازه نظریه فروید وحی منزل نیست.نقد پذیری و آزمون پذیری از مشخصه های علم است.در علم هیچ چیز مقدسی وجود ندارد و خط قرمزی وجود ندارد.ملاک درستی در علم تجربه و آزمون پذیری است:

    خوش بود گر محک تجربه آید به میان       تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

 البته ذکر این نکته هم ضروری است که این مطالب این شبهه را ایجاد نکند که من ضد فروید هستم.دانشجویان و همکاران من میدانند که من از دوستداران فروید هستم و حتی تصویر پشت جلد کتاب نظریه های شخصیت من نظریه فروید است(تصویر ساختار ذهن). ولی این دوست داشتن به این معنا نیست که ما سیاه-سفید فکر کنیم.مخالفان اصلی نظریه فروید شاگردان او مثل یونگ و ادلر بودند.بگذریم…پس فروید به اعتراف تاریخ نویسان بزرگ روانشناسی هیپنوتیزور خوبی نبود و اگر مخالفتی با هیپنوتیزم کرد چون هیپنوتیزم کننده خوبی نبود… و این جوابم به افرادی که حرف فروید را چماقی بر سر هیپنوتیزم کرده اند و با وجود شواهد عینی و علمی مثل سزارین با هیپنوتیزم و  موفقیتهایی که در همین سایت آمده است(مراجعه کنید به نمونه های درمان با هیپنوتیزم).همچنان طبل مخالفت با هیپنوتیزم را میزنند.البته این افراد اگر روانشناس یا روانپزشک باشند،یا دوره های هیپنوتیزم را طی نکرده اند و یا مثل فروید توانایی هیپنوز کردن را ندارند.(اینرا کاملا به جد میگویم و در همکارانم به عینه مشاهده کردم).

  حال آیا نتایج هیپنوتیزم پایدار میماند؟ در جواب : اگر هیپنوتیزم توسط فردی انجام شود که دکون باز نکرده باشد و به کارش وارد باشد،بله بسیار بسیار پایدار است.البته تکرار و تمرین باید ادامه یابد.همانگونه که اطلاعات ما پایدار نیست و در صورت عدم استفاده فراموش میشود، اثرات هیپنوتراپی هم در اثر عدم تکرار و ادامه،از بین میرود.شخصیت من و شما حاصل تلقینها و تکرار آن توسط والدین و معلمان و دوستان و سایر افراد تاثیر گذار مثل عمو،عمه،خاله،دایی و…بوده است که به من و شما یک خودپنداره ای(self-concept) داده است که خود را ادراک و تصور میکنیم.حال این تصور میتواند درست یا نادرست باشد.تئوری طرحواره درمانی دکتر جفری یانگ را اگر مطالعه کرده باشید،او هم در شکل گیری طرحواره های هجده گانه به همین موضوع اشاره دارد.مثلا اگر والدین یا دیگران دائم تحقیر آمیز با کودک برخورد کنند،طرحواره نقص و شرم(defectiveness & shame schema) در فرد شکل میگیرد.یعنی او باور دارد که فردی ناتوان ،حقیر و..بوده و از دیگران پایینتر است.آیا برای تغییر این ذهنیت(mode) نباید تکرار و تلقین در کنار هیپنوتراپی و رواندرمانی انجام شود؟فکر میکنید با دو یا سه جلسه مشکلتان حل خواهد شد ؟ مسلما خیر.ساده ترین شکل رواندرمانی که نظریه REBT الیس است به گفته خود الیس ۶۰ جلسه به طول می انجامد.

  هیپنوتراپی به دلیل اینکه ذهن انسان در حالت خلسه انعطاف پذیر میشود و پذیرایی بالایی پیدا میکند ،به اعتراف روانشناسان و هیپنوتیزورهای بزرگ دنیا ، تا شش برابر طول این درمانها را کوتاهتر میکند.میخواهید باور کنید و میخواهید نکنید..خواننده این سطور میخواهد روانشناس باشد و یا غیر روانشناس.هر طوری که دلتان میخواهد فکر کنید.

خواستم نظرم را بسیار ساده و خودمانی برای خوانندگان وبسایتم و بیمارانم که مکرر از من سوال فوق را مطرح میکنند بیان کرده باشم.

موفق و سلامت باشید

دکتر دارابی -متخصص روانشناسی و هیپنوتراپیست.

=======================

کلمات کلیدی=اثرات هیپنوتیزم،هیپنوتیزم درمانی و اثرات آن،اثرات درمانی هیپنوتیزم،کاربرد هیپنوتیزم،تاثیر هیپنوتیزم در درمان بیماریهای روانی،تاثیر هیپنوتیزم بر سلامت روان.اثرات هیپنوتیزم،هیپنوتیزم درمانی و اثرات آن،اثرات درمانی هیپنوتیزم،کاربرد هیپنوتیزم،تاثیر هیپنوتیزم در درمان بیماریهای روانی،تاثیر هیپنوتیزم بر سلامت روان.اثرات هیپنوتیزم،هیپنوتیزم درمانی و اثرات آن،اثرات درمانی هیپنوتیزم،کاربرد هیپنوتیزم،تاثیر هیپنوتیزم در درمان بیماریهای روانی،تاثیر هیپنوتیزم بر سلامت روان.

 

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.