دکتر جعفر دارابی

خرداد ۰۳۱۳۹۷
 

 

 
این سوال همیشه مطرح بوده و هست که ما چه زمانی باید به روانشناس مراجعه کنیم.آیا مراجعه به روانشناس امر ضروری است.علم روانشناسی بسیار گسترده و وسیع است و علم روانشناسی در زمانی کوتاه یعنی یک قرن و اندی که از پیداش آن میگذرد به رشته های زیادی تقسیم شده است.امروزه روانشناسی به رشته های زیادی تقسیم شده است مثل روانشناسی بالینی،روانشناسی تجربی،روانشناسی اجتماعی،روانشناسی تربیتی،روانشناسی تحولی،روانشناسی مدیریت و … .بنابر این با توجه به نوع مشکل باید به روانشناس خاصی که در رشته خاصی تبحر و تجربه دارد مراجعه کرد.اگر مشکل شما رفتارهای کودکتان هست باید به روانشناس کودک مراجعه کنید،اگر مشکل شما افسردگی و مشکلات دیگر روانی است باید به یک روانشناس بالینی یا درمانی مراجعه کنید.
   ولی هدف این مقاله این است که چه زمانی باید به یک روانشناس درمانی یا بالینی مراجعه کرد؟مراجعه به روانشناس هزاران دلیل و نشانه دارد که در اینجا نمونه هایی از آن ارائه میشود.اگر مشکلات شما موارد زیر است باید به روانشناس درمانی یا رواندرمانگر مراجعه کنید:
 
۱-اگر احساس غم و اندوه میکنید و مدتهای زیادی از این مشکل میگذرد و حل نشده باقی مانده است.دست و دلتان به کار نمیرود و بی انگیزه هستید و چیزی شما را خوشحال نمیکند(افسردگی).
 
۲-اگر احساس میکنید دلشوره دارید و همواره بی دلیل نگران هستید و توجهتان بیشتر معطوف به آینده هست و نگران آینده هستید،زود از کوره به در میروید و عصبانی میشوید(اضطراب).
 
۳-اگر رفتارهای تکراری و افکار تکراری دارید که ناراحتتان میکند(وسواس).
 
۴-اگر از چیزهایی میترسید که در عرف جامعه ترسناک نیست مثل ترس از پرنده و گربه و مانند آن و یا از مکانهای باز و بسته میترسید(فوبیا).
 
۵-اگر ناگهان دچار حمله های جسمانی میشوید و احساس مرگ قریب الوقوع میکنید و شدیدا وحشتزده شده و اضطراب شدیدی را تجربه میکنید(پانیک).
 
۶-اگر خودتان را نسبت به دیگران پایین تر احساس میکنید و احساس خودکم بینی دارید(عزت نفس پایین).
 
۶-اگر در برخورد با مشکلات و چالشهای زندگی احساس میکنید از پس آن بر نمی آیید و این احساس در اکثر فعالیتها وجود دارد و به مدت طولانی ادامه دارد و با گذشت زمان بدتر میشود(ضعف اعتماد به نفس).
 
۷-اگر در رابطه با همسر خود یا نامزد خود مشکلاتی دارید که نتوانسته اید آنها را حل کنید(مشکلات زوجی).
 
۸-اگر مشکلات شخصیتی مثل بدبینی زیاد،خودخواهی و خودشیفتگی،گوشه گیری از جمع،بی ثباتی در رفتارتان و تمایل به جلب توجه زیادی دارید(اختلالات شخصیت).
۹-زمانی که صاحب فرزند میشویم و برای یادگرفتن و مشاوره در خصوص تربیت و رفتار فرزند خودمان نیاز به آگاهی بیشتری داریم.
 
۱۰-زمانی که قصد ازدواج داریم و  لازم است برای آگاهی از معیارهای ازدواج و تصمیم درست در خصوص انتخاب همسر آینده و آگاهی از سلامت روانی و شخصیتی خود به روانشناس خوب و با تجربه مراجعه کنیم.
و …  .
 
این موارد نمونه های اصلی از دلیل مراجعه به یک روانشناس درمانی است.البته موارد مراجعه به روانشناس بسیار وسیع و گسترده است که موارد فوق نمونه هایی از دلایل مراجعه به روانشناس است.
 
دکتر دارابی(روانشناس بالینی و استاد دانشگاه).
 
 
===========================
 
کلمات کلیدی =مراجعه به روانشناس،چه زمانی باید به روانشناس مراجعه کرد؟.بهترین زمان برای مراجعه به روانشناس چه زمانی هست؟به چه دلیل باید باید به روانشناس مراجعه کرد؟چرا باید به روانشناس مراجعه کرد؟بهترین زمان برای مراجعه به روانشناس.
اردیبهشت ۲۶۱۳۹۷
 

  یکی از دغدغه های امروز مردم  این است که چگونه یک دکتر روانشناس بالینی خوب،روانشناس حاذق،و روانشناس باتجربه را پیدا کنیم.امروزه در کشور افراد زیادی در رشته روانشناسی به دریافت درجات علمی از لیسانس تا دکتری نائل میشوند. دانشگاههای زیادی در این زمینه به اراِئه مدارک علمی مشغول هستند ولی آیا هر فردی که دارای درجه دکتری در روانشناسی هست برای کار بالینی میتواند موثر باشد؟مسلما خیر.

روانشناسی مثل رشته پزشکی نیست که دوره های تئوری و عملی منظم و مشخصی داشته باشد ،هر چند در ظاهر اینگونه به نظر می آید.در روانشناسی حتی در رشته بالینی کارهای عملی دانشجویان بر اساس سلیقه استاد مربوطه هست و در یک دانشگاه دو استاد که درس واحدی را میدهند هر یک با سلیقه خاص خودشان عمل میکنند.سیلابسهای درسهای مربوطه که مورد تصویب وزارتخانه های مربوطه هست به درستی تدریس نمیشود.خلاصه اینکه در این رشته تلفیقی از قاعده و سلیقه شخصی استاد مربوطه با هم تلفیق میشود و معجونی درست میشود که دقیقا مشخص نیست حاصل آن چه خواهد بود.

دانشجویان روانشناسی دایم شاکی هستند که حتی در دروس بالینی چیزی دریافت نمیکنند که بعد از تحصیل به کار بیاید و مجبورند که کارهای عملی را در کارگاههای تخصصی خصوصی که با هزینه بسیار بالا اجرا میشود، امور تست و روشهای درمانی را بیاموزند.

علاوه بر مشکلات فوق روانشناس شدن فقط داشتن مدرک نیست.یک روانشناس درمانی باید دارای استعداد بالایی در این رشته باشد که قبلا در همین سایت بیان شده است از جمله داشتن سلامت روان و شخصیت،داشتن اطلاعات کافی از آخرین یافته های علم روانشناسی و مسلط به تئوریهای شخصیت و رواندرمانی،قدرت برقراری ارتباط و برونگرایی مناسب(نه افراطی)،استعداد گوش دادن و قدرت بیان مطالب علمی به زبان قابل فهم برای مراجع،قدرت رازداری و همدلی با مراجع و …  .

متاسفانه با مشاهدات و طرح سوال از مراجعان درصد قلیلی از همکاران روانشناس از این ویژگیها برخوردارند. با مطرح شدن روانشناسی در کشور که حاصل زحمات چندین ساله روانشناسان ساعی در کشور است امروزه این رشته جزو رشته های پر طرفدار در آمده است و بخاطر بازار خوبی که پیدا کرده است از رشته های مهندسی و حتی پزشکی گرایش زیادی به سمت روانشناسی پیدا شده است ولی آیا این افراد واقعا استعداد روانشناس شدن را دارند؟!؟!

=================

کلمات کلیدی=روانشناس خوب و باتجربه.روانشناس خوب و علمی.رواندرمانی.مرکز رواندرمانی در تهران .شماره تلفن بهترین روانشناس در تهران.تلفن روانشناس خوب در تهران.رواندرمانگر با تجربه در غرب تهران.روانشناس خوب و حاذق در تهران.بهترین رواندرمانگر و هیپنوتراپ در تهران و غرب تهران.روانشناس خوب در تهران.روانشناس باتجربه بالینی بالا در تهران.روانشناس .روانشناس .روانشناس.روانشناس خوب و باتجربه.روانشناس خوب و علمی.رواندرمانی.مرکز رواندرمانی در تهران .شماره تلفن بهترین روانشناس در تهران.تلفن روانشناس خوب در تهران.رواندرمانگر با تجربه در غرب تهران.روانشناس خوب و حاذق در تهران.بهترین رواندرمانگر و هیپنوتراپ در تهران و غرب تهران.روانشناس خوب در تهران.روانشناس باتجربه بالینی بالا در تهران.روانشناس .روانشناس .روانشناس.روانشناس خوب و باتجربه.روانشناس خوب و علمی.رواندرمانی.مرکز رواندرمانی در تهران .شماره تلفن بهترین روانشناس در تهران.تلفن روانشناس خوب در تهران.رواندرمانگر با تجربه در غرب تهران.روانشناس خوب و حاذق در تهران.بهترین رواندرمانگر و هیپنوتراپ در تهران و غرب تهران.روانشناس خوب در تهران.روانشناس باتجربه بالینی بالا در تهران.روانشناس .روانشناس .روانشناس.روانشناس خوب و باتجربه.روانشناس خوب و علمی.رواندرمانی.مرکز رواندرمانی در تهران .شماره تلفن بهترین روانشناس در تهران.تلفن روانشناس خوب در تهران.رواندرمانگر با تجربه در غرب تهران.روانشناس خوب و حاذق در تهران.بهترین رواندرمانگر و هیپنوتراپ در تهران و غرب تهران.روانشناس خوب در تهران.روانشناس باتجربه بالینی بالا در تهران.روانشناس .روانشناس .روانشناس.روانشناس خوب و باتجربه.روانشناس خوب و علمی.رواندرمانی.مرکز رواندرمانی در تهران .شماره تلفن بهترین روانشناس در تهران.تلفن روانشناس خوب در تهران.رواندرمانگر با تجربه در غرب تهران.روانشناس خوب و حاذق در تهران.بهترین رواندرمانگر و هیپنوتراپ در تهران و غرب تهران.روانشناس خوب در تهران.روانشناس باتجربه بالینی بالا در تهران.روانشناس .روانشناس .روانشناس.روانشناس خوب و باتجربه.روانشناس خوب و علمی.رواندرمانی.مرکز رواندرمانی در تهران .شماره تلفن بهترین روانشناس در تهران.تلفن روانشناس خوب در تهران.رواندرمانگر با تجربه در غرب تهران.روانشناس خوب و حاذق در تهران.بهترین رواندرمانگر و هیپنوتراپ در تهران و غرب تهران.روانشناس خوب در تهران.روانشناس باتجربه بالینی بالا درربه بالینی بالا در تهران.روانشناس .روانشناس .روانشناس.

اردیبهشت ۲۱۱۳۹۷
 
هیپنوتیزم درمانی در ایران سابقه خیلی طولانی ندارد ولی از زمان مطرح شدن هیپنوتیزم از دهه ۱۳۵۰ توسط شعبان طاووسی ملقب به کابوک پیشرفت شگرف و خیره کننده ای داشته است و امروزه هیپنوتیزم در ایران و درمانها و جراحیهای خاصی که صورت گرفته است و نیز وجود انجمنهای هیپنوتیزم و همایشهای بین المللی در ایران و نیز کتابهای تالیفی و ترجمه ای که به چاپ رسیده است ،همگی نشانگر رشد روز افزون این رشته از دانش بشری بوده است.
روانشناسان و پزشکان زیادی  هر ساله در این زمینه آموزشهای لازم را میبینند و درمانهای خوبی در این زمینه صورت میگیرد.در روانشناسی بالینی و رواندرمانی اختلالات روان نژندی یا نروتیک هیپنوتیزم باید توسط یک روانشناس خوب و با تجربه کافی صورت بگیرد.مشاهده می شود که برخی افراد غیر روانشناس بدون دانش کافی در زمینه روانشناسی به این کار مبادرت میکنند که جای بسی تاسف است.لذا توصیه میشود که درمان بیماریهای روان نژندی مثل اضطراب،افسردگی،وسواس و اختلالات مشابه دیگر باید توسط هیپنوتیزور روانشناس و رواندرمانگر دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی صورت گیرد.

دکتر دارابی(روانشناس و هیپنوتیزور و استاد دانشگاه).
=============================

کلمات کلیدی=هیپنوتیزم درمانی،هیپنوتیزم درمانی در تهران،هیپنوتیزم کننده در تهران،متخصص در هیپنوتیزم،هیپنوتیزمگر،متخصص هیپنوتیزم درمانی،هیپنوتیزمگر در تهران،هیپنوتیزم درمانی در تهران،دکتر هیپنوتیزم، هیپنوتیزم کننده در تهران،دفتر هیپنوتیزم،روانشناسی هیپنوتیزم،

اردیبهشت ۲۱۱۳۹۷
 

    رواندرمانی و خدمات روانشناسی خصوصا روانشناسی بالینی از اولویتهای امروز جوامع پیشرفته است.با پیچیده شدن جوامع و لزوم تصمیم گیری در زمینه های شغلی،تحصیلی،ازدواج و طلاق و یا حل مشکلات در زمینه های فوق و نیز مشکلات مربوط به بهداشت و سلامت روان و لزوم درمان و مشاوره در زمینه های فوق استفاده از خدمات روان شناسی و روان درمانی و مشاوره یک ضرورت تلقی می شود و میتوان گفت بشر امروزی همانگونه که برای ادامه عمر و زندگی به پزشکی نیازمند است ،به خدمات روان شناسی و مشاوره هم نیازمند است.خوشبختانه در سالهای اخیر با افزایش میزان سواد و به طبع آن افزایش آگاهی جامعه استقبال از خدمات روان شناسان هم افزایش یافته است.تا سه دهه قبل وقتی کسی میگفت  “من دانشجوی روانشناسی هستم” معمولا مورد شوخی دیگران قرار میگرفت ولی امروزه اشتغال به تحصیل در این رشته مورد افتخار دانشجویان این رشته میباشد.

بنابر این افزایش آگاهی جامعه از یک طرف و لزوم خدمات روانشناسی از سوی دیگر در رشد شاخه روانشناسی دانشگاهها نقش عمده و بسزایی داشته است.البته تا رسیدن به جایگاه واقعی روانشناسی در جامعه ایرانی راه درازی در پیش است ،ولی رشد روانشناسی در سه دهه اخیر مارا در این امر بسیار امیدوار میکند.به امید آنروز.

دکتر دارابی(روان شناس و استاد دانشگاه).

=====================================

کلمات کلیدی=روان شناسی،علم روانشناسی در ایران،خدمات روانشناسی در ایران، روان شناس در تهران،روان درمانی  در تهران،آدرس مطب روانشناسی در تهران،آدرس و تلفن روانشناس  در تهران روانشناس بالینی در تهران،شمال. روان شناسی،علم روانشناسی در ایران،خدمات روانشناسی در ایران، روان شناس در تهران،روان درمانی  در تهران،آدرس مطب روانشناسی در تهران،آدرس و تلفن روانشناس  در تهران روانشناس بالینی در تهران،شمال. روان شناسی،علم روانشناسی در ایران،خدمات روانشناسی در ایران، روان شناس در تهران،روان درمانی  در تهران،آدرس مطب روانشناسی در تهران،آدرس و تلفن روانشناس  در تهران روانشناس بالینی در تهران،شمال. روان شناسی،علم روانشناسی در ایران،خدمات روانشناسی در ایران، روان شناس در تهران،روان درمانی  در تهران،آدرس مطب روانشناسی در تهران،آدرس و تلفن روانشناس  در تهران روانشناس بالینی در تهران،شمال. روان شناسی،علم روانشناسی در ایران،خدمات روانشناسی در ایران، روان شناس در تهران،روان درمانی  در تهران،آدرس مطب روانشناسی در تهران،آدرس و تلفن روانشناس  در تهران روانشناس بالینی در تهران،شمال. روان شناسی،علم روانشناسی در ایران،خدمات روانشناسی در ایران، روان شناس در تهران،روان درمانی  در تهران،آدرس مطب روانشناسی در تهران،آدرس و تلفن روانشناس  در تهران روانشناس بالینی در تهران،شمال.

اردیبهشت ۰۷۱۳۹۷
 

کلینیک دکتر دارابی خدمات زیر را به مراجعان گرامی ارائه می دهد:

 

۱-رواندرمانی اختلالات روانی شامل افسردگی ،اضطراب و اختلالات اضطرابی مثل حمله های پانیک یا وحشت،استرس پس از سانحه یا p t s d و سایر اختلالات مرتبط با اضطراب،رواندرمانی اختلالات شخصیت و …

 

۲-مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره خانواده و زوج درمانی با استفاده از آخرین تستهای استاندارد شخصیتی.

 

۳-مشاوره در زمینه کودک و نوجوان و مشکلات ارتباطی بین والدین و کودک و نوجوان.

 

۴-مشاوره تحصیلی و مشاوره در خصوص انگیزه تحصیلی در دانش آموزان و دانشجویان.

 

۵-استفاده از هیپنوتیزم در کنار سایر روشهای رواندرمانی.

 

================

کلمات کلیدی:مرکز رواندرمانی در تهران،مرکز مشاوره در تهران،مراکز مشاوره در تهران،روانشناس در تهران،مشاوره ازدواج،مشاوره خانواده،مشاوره قبل از ازدواج،مشاوره ازدواج،مشاوره تحصیلی،مشاوره روانشناسی.