ذهن آگاهی یا مایند فولنس چیست؟

 رواندرمانی, مقالات, هیپنوتیزم  دیدگاه‌ها برای ذهن آگاهی یا مایند فولنس چیست؟ بسته هستند
آبان ۱۹۱۳۹۶
 

  مایندفولنس (mindfulness) اصطلاحی در روان‌شناسی و خودشناسی است به معنی توجه کردنِ عمدی و تمرکزی پذیرا و بدون قضاوت ، به رخدادن افکار ، هیجانات و احساسات در زمان حال .ریشه این روش روان درمانی به فلسفه بودیسم و شرق بر میگردد ولی امروزه با روشهای رواندرمانی علمی تلفیق شده است و یک متد درمانی در علم روان شناسی محسوب میشود.

در این متد به بیمار کمک میشود که بر رفتار و اعمال خود متمرکز باشد.انگار یک نظاره گر بر اعمال خود می شود و خود را مشاهده میکند.لذا بیماری و افکار و احساسات هم قابل مشاهده است بدون اینکه از آن متاثر شویم.

 عناصر اصلی مایند فولنس

Awareness – آگاهی: این جنبه ای از انسان بودن است که باعث می شود شما از تجربه های خود آگاه باشید و از آنها خبر داشته باشید. بدون awareness یا آگاهی، هیچ چیزی برایتان وجود نخواهد داشت.

Attention – توجه یا دقت: توجه عبارت است از آگاهی متمرکز. یادگرفتن مایندفولنس، توانایی شما برای حفظ توجه را افزایش می دهد و خواهید توانست، هر جا و هرطور که اراده می کنید، توجه خود را متمرکز نگه دارید.

Remembering – به یاد آوردن: این جنبه از مایندفولنس در بارهٔ این موضوع است: چگونه می توان همیشه به یادبیاورید که از لحظه ای به لحظهٔ دیگر، به تجربه های خود توجه کنید. افراد خیلی زود و آسان فراموش می کنند که مایندفول باشند. کلمهٔ remember از ریشهٔ لاتین re به معنای “دوباره” و memorari به معنای “آگاه بودن از چیزی” است. بنابراین، remembering به معنای دوباره آگاه شدن از چیزی است.

به مایندفولنس حضور در لحظه، ذهن آگاهی یا مشاهده گری نیز میگویند.

کاربرد هیپنوتیزم در رواندرمانی و درمان بیماریهای روانی.

 رواندرمانی, مقالات, هیپنوتیزم  دیدگاه‌ها برای کاربرد هیپنوتیزم در رواندرمانی و درمان بیماریهای روانی. بسته هستند
آبان ۱۷۱۳۹۶
 

هیپنوتیزم یعنی اوج آرامش در عین هشیاری و بیداری.در حین هیپنوتیزم سوژه به اوج تخیل و تصویر سازی ذهنی دست پیدا میکند و انعطاف پذیری ذهن به اوج خود میرسد.

روان درمانی یعنی تغییر الگوهای فکری و شخصیتی نا کار آمد که باعث ناراحتی و عدم آرامش بیمار میشود.برای این تغییر متدهای روان درمانی زیادی موجود است.از روانکاوی و روان درمانی شناختی تا انواع متدهای رفتاردرمانی که هر یک از این رویکردها شامل نظریه های متعددی میشود.

تغییر الگوهای فکری و شخصیتی کار ساده ای نیست و نیاز به وقت و هزینه زیادی دارد.استفاده از هیپنوتیزم در کنار رواندرمانی که به خلاقیت و معلومات نظری و عملی رواندرمانگر بستگی دارد طول درمان را تا ده برابر کوتاهتر میکند.با توجه به عدم پوشش بیمه در رواندرمانی در ایران و نیز عدم جا افتادگی فرهنگ رواندرمانی در ایران و هزینه بالای رواندرمانی که به جلسات متعددی نیازمند است ،این روش در رواندرمانی بسیار مفید و کارساز است.

دکتر دارابی(روانشناس _ رواندرمانگر و هیپنوتیزور).

هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی

 رواندرمانی, مقالات, هیپنوتیزم  دیدگاه‌ها برای هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی بسته هستند
آبان ۰۷۱۳۹۶
 

هیپنوتیزم یکی از رشته های علمی است که از زمان پیدایش علمی آن از زمان مسمر تا کنون پیشرفت شگرفی داشته است.امروزه هیپنوتیزم در امور پزشکی ،روانشناسی و روانپزشکی، ورزش و آموزش  و …کاربردهای فراوانی یافته است.مهمترین کاربردهای هیپنوتیزم در امور رواندرمانی است.هیپنوتیزم برای درمان آلام روانی خصوصا اختلالات اضطرابی و افسردگی کاربردهای چشمگیری داشته است.

هیپنوتیزم یعنی آرامش عمیق در عین هوشیاری.در حالت خلسه سوژه کاملا بیدار و هوشیار است ولی در یک آرامش خاصی به سر میبرد.آرامشی شبیه خواب آلودگی.

غالب هیپنوتیزمگران پزشک یا روانشناس هستند که پس از طی دوره های آموزشی توسط اساتید این رشته به اشتغال در این امر میپردازند.در امور رواندرمانی که خاص روانشناسان هست از هیپنوتیزم در کنار تکنیکهای رواندرمانی استفاده به عمل می آید.

تیر ۲۵۱۳۹۱
 

ترک سیگار کار سخت و طاقت فرسا است.سابقه مصرف توتون به چند هزار سال می رسد. مردمان بومی در امریکای شمالی و جنوبی اولین کسانی بودند که گیاه توتون را پرورش دادند و استفاده از آنرا به خاطر آثار روانگردانشان رواج دادند. ادامه مطلب »

تیر ۲۴۱۳۹۱
 

  یکی از سوالات اساسی اکثر مردم و علاقه مندان هیپنوتیزم این است که آیا اثرات هیپنوتراپی پایدار خواهند ماند و یا پس از مدتی محو و ناپدید میشود؟ این شبهه ابتدا توسط فروید عنوان شد و هنوز بسیاری از مخالفان دانش و علم هیپنوتیزم از همین حرف فروید استفاده کرده و آنرا چماقی بر سر هیپنوتیزم کرده اند؟! ادامه مطلب »